Choroba Alzheimera (AD- Alzheimer Disease) to przewlekła i postępująca choroba neurozwyrodnieniowa, która polega na zmianach degeneracyjnych mózgu a dokładniej – zaniku tkanki nerwowej. Prowadzą one do stopniowego pogorszenia funkcji poznawczych, inaczej do utraty pamięci, zdolności uczenia się, pojmowania, logicznego myślenia, oceny sytuacji, pogorszenia umiejętności komunikacyjnych i znacznego obniżenia zdolności radzenia z czynnościami codziennymi oraz zdolności do samodzielnego funkcjonowania.
Pierwsza wizyta trwa około 60 min, kolejne około 30 min
Tak, wystawiam zwolnienia i zaświadczenia lekarskie oraz recepty.
Na wizytę do psychiatry skierowanie nie jest wymagane.
Serdecznie zapraszam do kontaktu ze mną.
Udzielę wszelkich niezbędnych informacji oraz odpowiem na Twoje pytania.
Do tej pory nie są jeszcze znane konkretne przyczyny choroby Alzheimera, ale środowisko naukowe w ciągu ostatnich lat poczyniło spore postępy w badaniach nad tą chorobą i dzięki temu odkryto wiele czynników, które mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwoju choroby Alzheimera. Jest to powolny, stopniowy zanik tkanki mózgowej, spowodowany odkładaniem się w mózgu substancji białkowej zwanej amyloidem. Amyloid uniemożliwia pracę komórek. Prawdopodobną przyczyną może być też toksyczność amyloidu w efekcie powodująca śmierć komórek nerwowych. Inna przyczyna dotyczy wiązek włókien neurofibrylarnych, które w zdrowym mózgu są proste i biegną równolegle, zaś u osób chorych ulegają poplątaniu. Splątanie owych włókien wewnątrz komórek może powodować uszkodzenie neuronu. . Niemożność komunikacji komórek między sobą, sprawia, że nie są one w stanie spełniać swoich funkcji.
Naukowcy mają pewność, że choroba Alzheimera pociąga za sobą uszkodzenie bądź śmierć komórek nerwowych, ale przyczyna tego w dalszym ciągu nie jest znana. Udało się jednak wyodrębnić pewne czynniki podwyższające ryzyko wystąpienia Alzheimera.
Obecnie nie ma jednoznacznej klasyfikacji na różne rodzaje choroby Alzheimera. Wyróżnia się jedynie:
Choroba Alzheimera to schorzenie neurodegeneracyjne, a więc dotyczące zaburzeń układu nerwowego. Uznaje się jednak, że dotyczy pamięci oraz aktywności psychicznej. Nierzadko chodzi także o brak orientacji w czasie i przestrzeni. Może więc dochodzić do sytuacji, kiedy pacjent zgubi się w drodze do miejsca, w którym bywał często. Objawy są zależne od etapu choroby oraz chorób współistniejących.
W pierwszym etapie- (otępienie lekkie) nie ma większego problemu z codziennym funkcjonowaniem, choć pojawiają się takie kłopoty, jak częste rozproszenie uwagi i gorsze zapamiętywanie. Można na przykład nagminnie zapominać o tym, gdzie zostawiło się telefon lub klucze. Dochodzi także do zadawania przez pacjenta wielokrotnie tych samych pytań podczas rozmowy. Nierzadko na tym etapie pojawiają się wahania nastroju oraz inne objawy, które np. towarzyszą depresji. Występujące u chorego otępienie sprawia, że nie chce on utrzymywać kontaktu z ludźmi i rezygnuje z wielu aktywności swojego życia, co pozostawia swego rodzaju pustkę.
Drugi, środkowy etap – (otępienie umiarkowane) dotyczy otępienia o średnim nasileniu. Oprócz wymienionych wyżej dolegliwości nierzadko pacjenci mają problem z wysławianiem się, orientacją. Dochodzi do sytuacji, kiedy chory nie wie, gdzie się znajduje, mimo że doskonale powinien znać np. drogę ze swojego domu do garażu. Postępująca choroba Alzheimera sprawia, że nierzadko zdarza się, iż człowiek nie rozpoznaje członków swojej rodziny. Ma także problem z dobieraniem słów, myli zdania, pojęcia, przy tym bywa agresywny i rozdrażniony. Często występują omamy i urojenia (np. oskarżanie najbliższej rodziny o coś, czego tamta nie zrobiła). W tym przypadku należy już zadbać o opiekę nad pacjentem.
Ostatni etap (otępienie głębokie) to zaawansowane otępienie, które oznacza brak możliwości samodzielnego funkcjonowania. Chory nie będzie potrafił samodzielnie zjeść, ubrać się, pójść do toalety. Do tego przestanie rozróżniać pory dnia, roku, a nierzadko także najbliższych. Dochodzą do tego także kłopoty z chodzeniem, dlatego pacjenci w zaawansowanym stadium choroby rzadko opuszczają łóżko.
Lekarz w celu rozpoznania choroby początkowo wykonuje krótkie testy przesiewowe MMSE (Mini-Mental State Examination) i Test Rysowania Zegara (TRZ), w razie konieczniści – kieruje pacjenta na badanie funkcji poznawczych. Bardziej szczegółowe testy psychologiczne mają na celu ocenę występujących u pacjenta zaburzeń funkcji poznawczych oraz ich nasilenia , bądź różnicowania z innymi rodzajami otępień . Lekarz w razie konieczności wykonuje badanie fizykalne. Przeprowadza wywiad, pytając o historię przebytych chorób oraz zażywanych leków. Kluczową rolę w leczeniu choroby Alzheimera odgrywa też wywiad dotyczący czynności dnia codziennego takich jak: mycie, ubieranie, telefonowanie, robienie zakupów itp. Oprócz tego wykonuje się testy oceniające zdolności pacjenta do wydawania sądów, rozwiązywania problemów oraz testy sprawdzające sprawność pamięci. Ponadto przeprowadza się również badania laboratoryjne oraz w razie konieczności badanie obrazowe mózgu.
Obecnie nie ma w Polsce dostępnych leków na chorobę Alzheimera. Istnieją jednak leki, które mogą pomóc w łagodzeniu kognitywnych lub behawioralnych symptomów choroby, szczególnie we wczesnych etapach choroby. Takie środki jak rywastygmina czy donepezil zastosowane na początku choroby potrafią utrzymać dobry poziom funkcjonowania poznawczego u pacjenta przez kilka lat . Stosuje się także w leczeniu preparaty memantyny, lecz są one zarezerwowane dla późniejszych etapów choroby.
Nieustannie trwają badania naukowe nad nowymi lekami. W ostatnim okresie naukowcy skupiają się nad wprowadzaniem na rynek farmaceutyczny preparatów powodujących usuwanie amyloidu z komórek nerwowych. Wyniki są obiecujące, natomiast pierwsze leki zarejestrowane w USA mają ograniczone zastosowanie ze względu na znaczne objawy uboczne występujące u pacjentów leczonych nimi.
Urazy głowy.
Jednym z czynników mających prawdopodobny związek z możliwością wystąpienia choroby Alzheimera są urazy głowy. Ważne jest zatem zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, zakładanie kasku podczas jazdy rowerem oraz zabezpieczenie domu przed możliwością odniesienia w nim kontuzji np. po upadku ze schodów.
Zdrowe starzenie się.
Należy pamiętać aby przestrzegać diety. Najwięcej dowodów naukowych na pozytywny wpływ diety w chorobie Alzheimera ma dieta śródziemnomorska, dieta MIND . Unikanie nadmiernego spożycia alkoholu i palenia papierosów oraz prowadzenie aktywnego trybu życia zostało potwierdzone naukowo w kontekście profilaktyki AD . Jak się okazuje cukrzyca, choroby układu krążenia, wysokie ciśnienie krwi, udary mózgu, zawały serca, inne schorzenia sercowo-naczyniowe mają udowodniony wpływ na rozwój choroby Alzheimera.
Należy stale monitorować własny stan zdrowia, wykonywać badania okresowe i przesiewowe. Regularnie odwiedzać lekarza rodzinnego.